O pracy

Aktualności - 2007 r.

   

  Wysoki wzrost wynagrodzeń w Hucie Trzyniec

  Zarząd oraz związki zawodowe uzgodniły wzrost wynagrodzeń w Hucie Trzyniec w 2008 roku. Zgodnie z aktualnymi ustaleniami podwyżka wyniesie 5,5 procent. Jeśli w 2008 roku uda się przekroczyć planowany poziom produkcji, przełoży się to również na dalszy wzrost płac. Przeciętne wynagrodzenie w Hucie Trzyniec, zatrudniającej ponad 5000 pracowników, przekroczy w bieżącym roku 26 tysięcy koron czeskich.

  "Cieszę się, że Huta Trzyniec podpisała porozumienie o wynagrodzeniach na rok 2008 jeszcze przed zakończeniem roku 2007. Mimo, że plan produkcji na rok 2008 tradycyjnie jest bardzo wygórowany, jego realizacja będzie zapewniona przy zachowaniu aktualnego poziomu jakości pracy wszystkich pracowników. Na pewno nie będzie to łatwe i trzeba to traktować jako wyzwanie dla całej załogi" - mówi Jiří Cienciala, Dyrektor Generalny oraz Prezes Zarządu.

  O zawartym porozumieniu równie optymistycznie wypowiada się František Ligocki, przewodniczący związków zawodowych w Hucie Trzyniec: "Na bieżący rok wynegocjowaliśmy 5-procentowy wzrost wynagrodzeń. W związku z dobrymi wynikami rynkowymi, płace pracowników huty w ciągu ostatnich 11 miesięcy tego roku wzrosły o ponad 8 procent. Grudniowe wynagrodzenia, które zostaną wypłacone w styczniu 2008, będą dodatkowo powiększone o kolejną premię za bardzo dobre wyniki uzyskane w końcówce roku. W przeciwieństwie do systemów wynagrodzeń obowiązujących w innych spółkach prywatnych, pracownikom Huty Trzyniec przysługują także dodatkowe bonusy z tytułu zatrudnienia - przede wszystkim fundusz emerytalny oraz ubezpieczenie na życie finansowane przez hutę oraz limit w wysokości 2000 koron czeskich, który pracownicy mogą przeznaczyć na przykład na korzystanie z wybranych usług medycznych."

  Grudzień 2007

  « powrót do góry
   

  Spółka Strojírny Třinec uruchomiła nowe centrum obróbki

  Spółka Strojírny Třinec, której 100-procentowym udziałowcem jest Huta Trzyniec, przeprowadziła rozruch nowego centrum obróbki, gdzie pracować będzie wytaczarka i frezarka typu ŠKODA HCW2-180/NC. Jest to priorytetowa inwestycja tej firmy w ciągu ostatnich lat. Przedsięwzięcie symbolicznie rozpoczęło się podpisaniem przez spółkę umowy z firmą Škoda Machine TOOL w styczniu 2006 roku. Koszt projektu wyniesie ponad 50 milionów koron czeskich.

  kliknij aby powiększyć

  Jak wyjaśnia inż. Josef Konderla, Prezes Zarządu oraz Dyrektor spółki Strojírny Třinec: "uruchomienie nowego centrum obróbki pozwoli na przeprowadzanie skomplikowanych i precyzyjnych obróbek oraz produkcję dużych części i zespołów maszynowych, jak również na poszerzenie asortymentu produkcyjnego, umocnienie wizerunku firmy jako niezawodnego partnera i dostawcy dla czołowych producentów zespołów technologicznych w dziedzinie maszynerii ciężkiej oraz poprawę wydajności".

  Centrum obróbki posiada hydrostatyczne ułożenie osi pracowniczych. Centrum należy też do bardzo precyzyjnych, jest wyposażone w układ sterowania cyfrowego obróbką i należy do najbardziej wydajnych urządzeń dostarczanych obecnie na rynki światowe. Wyposażenie Centrum w nowoczesne urządzenia wiązało się również z zakupem kompletnego sprzętu wraz z narzędziami. Dokładne ustawienie obrabiarki przeprowadzono w centrum regulacji, gdzie wszystkie wyniki pomiarów przenoszone są do SW (software) urządzenia.

  Inż. Josef Konderla dodaje, że "po wejściu do Unii Europejskiej, na całym rynku Wspólnoty zaostrzyła się konkurencja właśnie w dziedzinie inżynierii. Aby utrzymać oraz poprawić pozycję konkurencyjną, obok działań wzmacniających potencjał finansowy przedsiębiorstwa, firma musiała także podjąć kroki, aby zadbać o zaspokojenie rosnących wymagań klientów, szczególnie pod względem jakości obróbki, wielkości dostaw oraz zapewnienia dostaw dużych zespołów obrabianych. Jednym z takich kroków był właśnie zakup nowego, bardzo precyzyjnego centrum obróbki".

  Spółka Strojírny Třinec produkuje części montażowe nawierzchni kolejowych (podkładki, imadła, sprzęgła), walce, technologiczne zespoły maszynowe, odkuwki swobodnie kute, konstrukcje stalowe oraz spoiny wraz z obróbką i opracowaniem powierzchniowym. Wytwarza również jednofunkcyjne urządzenia maszynowe, części maszynowe oraz stalowe mosty kolejowe i drogowe. Firma eksportuje swoje produkty do 36 krajów na całym świecie.

  Listopad 2007

  « powrót do góry
   

  Grupa Huta Trzyniec i Moravia Steel po raz kolejny zostały laureatem nagrody "Aura" za najbardziej atrakcyjną ekspozycję na targach w Brnie

  Ekspozycja Grupy Huta Trzyniec - Moravia Steel na październikowych Międzynarodowych Targach Maszynowych w Brnie otrzymała prestiżową nagrodę "Aura". Profesjonalna komisja oceniająca stoiska doceniła tym razem w prezentacji huty zarówno bardzo efektywne rozwiązanie techniczne w obszarze dodatkowej przestrzeni ekspozycji przeznaczonej dla spotkań biznesowych, jak też część stoiska przeznaczoną dla publiczności. W bieżącym roku nagroda "Aura" została przyznana hucie już po raz czwarty z rzędu. W poprzednich latach ekspozycja Grupy Huty Trzyniec i Moravia Steel zajmowała w kategorii najatrakcyjniejsze stoisko o powierzchni ponad 300 m2 - dwukrotnie pierwszą lokatę i jeden raz - drugą.

  kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć

  Jak wyjaśnia Daniel Waclawek, który był jednym z pomysłodawców i współautorem projektu stoiska: "Tegoroczna ekspozycja przedstawiła Grupę jako ważnego producenta walcówki oraz zaprezentowała produkty finalne: krajowe i zagraniczne, w których znajdują swe zastosowanie wyroby walcowane z Huty Trzyniec". Przeznaczona dla publiczności ekspozycja w pawilonie X utrzymana była w klimacie hali produkcyjnej. Jej część centralną tworzył model kadzi do odlewania żelaza surowego włącznie z przyczepą dźwigni. Rekwizyt ten był dokładną kopią kadzi, która wykorzystywana jest w produkcji, miał jedynie mniejszy rozmiar. Przestrzeń wewnętrzna kadzi została wykorzystana do demostracji efektów wizualnych, oświetlenie wewnętrzne imitowało ze zmienną intensywnością blask gorącego żelaza. Światło skierowane zostało z kadzi w górę, gdzie od sufitu blask rozjaśniał całą ekspozycję.

  Ogólne wrażenie, które robiła atmosfera hali ekspozycyjnej wraz z gorącą stalą, zostało jeszcze podkreślone przez wyraźną pomarańczowo-czerwoną kolorystykę ścian oraz sufitów ekspozycji. Na ścianach umieszczono fotografie prezentujące produkty finalne, powstające z trzynieckiej stali.

  Konkurs o nagrody "Aura" organizowany jest przez Związek Organizatorów Akcji Targowych (SOVA - Sdružení organizátorů veletržních akcí). Do konkursu zgłąszają się architekci, projektanci ekspozycji oraz agencje Public Relations. Przy ocenie stoisk komisja brała pod uwagę trzy podstawowe kryteria: marketingowe, architektoniczne oraz ogólne. Nagrody przyznawane były w czterech różnych kategoriach.

  Ekspozycje Grupy Huta Trzyniec i Moravia Steel każdorocznie cieszą się na Międzynarodowych Targach Maszynowych w Brnie ogromnym powodzeniem i są nagradzane za najlepsze stoisko. Przed czterema laty Grupa Huta Trzyniec i Moravia Steel otrzymała główną nagrodę EXPO IMAGE. Podobnie na targach krajowych - właśnie to stoisko Grupy uzyskało również nagrodę GRAND PRIX EXPO IMAGE.

  Październik 2007

  « powrót do góry
   

  Spółka VÍTKOVICE VÁLCOVNA TRUB dostarcza rury dla ważnych inwestycji czeskich i zagranicznych

  Spółka - córka Huty Trzyniec, walcownia rur VÍTKOVICE VÁLCOVNA TRUB (VVT ) dostarcza bezszwowe rury stalowe na potrzeby ważnych inwestycji w Republice Czeskiej oraz zagranicą. Aktualnie spółka jest największym w Czechach producentem grubościennych bezszwowych rur stalowych. Firma dostarcza rury między innymi na budowę stacji autobusowej w Hradcu Králowej, kompleksu miasteczka uniwersyteckiego w Brnie-Bohunicach oraz nowego basenu olimpijskiego w chorwackiej Rijece.

  Od maja do czerwca tego roku walcownia dostarczyła ponad sto ton rur na budowę stacji autobusowej w Hradcu Králowej, 100-tysięcznym mieście w Czechach. Inwestycja rozpoczęła się we wrześniu 2006 roku, zaś na listopad bieżącego roku przewidziane jest zakończenie budowy końcowej stacji autobusowej. W związku z rozwojem transportu publicznego, jesienią 2008 roku przeprowadzone zostaną także prace modernizacyjne na rynku Riegera obok stacji kolejowej Czeskich Kolei Państwowych w Hradcu Králowej. Końcowa stacja autobusowa, zadaszona nową konstrukcją stalową, będzie mogła przyjąć codziennie 32 tysiące osób.

  Jak twierdzi dyrektor ostrawskiej spółki VVT inż. Jaroslav Šarovský - firma dostarczyła również kilkaset ton rur na budowę kompleksu dydaktycznego oraz laboratorium badawczego w Brnie-Bohunicach, zaś kolejne dostawy kilkuset ton są na etapie realizacji. W nowym budynku dydaktycznym Uniwersytetu Masaryka znajdą się wydziały, a także sale wykładowe i seminaryjne.
  W sześciu czteropiętrowych pawilonach powstaną pracownie medyczne oraz katedra przyrodnicza, jak również centrum informacyjne. Z tej nowoczesnej infrastruktury dydaktycznej korzystać będzie ponad 1400 studentów oraz około 160 pracowników uniwersytetu.

  Na potrzeby organizacji Mistrzowstw Europy w pływaniu na krótkim dystansie w chorwackiej Rijece, w 2008 roku w firmie VVT Chorwaci zamówili także ponad sto ton rur. Znajdą one zastosowanie przy budowie basenu.

  Dyrektor Jaroslav Šarovský wyjaśnia też, że w maju 2007 roku firma certyfikująca TÜV NORD Systems GmbH & Co. KG przyznała spółce prawo używania znaku CE. Otworzy to firmie możliwości pozyskania wielu nowych odbiorców z sektora budowlanego w całej Europie.

  Walcownia rur produkuje rury bez szwu walcowane na gorąco, stosowane w budowie produktowodów, tuneli, stożarów, różnego typu konstrukcjach budowlanych, dachach obiektów wielkopowierzchniowych: hal czy magazynów, stadionów sportowych, lotnisk, stacji kolejowych oraz kolejek szynowych w wesołych miasteczkach - w szerokim asortymencie typów oraz rozmiarów.

  Spółka VVT - Vítkovice Válcovna Trub funkcjonuje w grupie Třinecké železárny - Moravia Steel od 2005 roku. Obecnie zatrudnia 800 osób, zaś jej roczne dochody sięgają ponad 2,3 miliarda koron czeskich. Roczna produkcja spółki osiągnęła w 2006 roku łączną wysokość 104,5 tysięcy ton. Wsad produkcyjny stanowią przede wszystkim materiały dostarczane z Huty Trzyniec.

  Wrzesień 2007

  « powrót do góry
   

  Do 2011 roku Huta Trzyniec zrealizuje projekty inwestycyjne i proekologiczne o wartości ponad sześć miliardów koron

  W ostatnich latach Huta Trzyniec ogromne znaczenie przykłada do remontów i modernizacji urządzeń produkcyjnych oraz dbałości o ochronę środowiska naturalnego. Aby utrzymać oraz wzmocnić swą pozycję konkurencyjną na rynku globalnym, kierownictwo huty przygotowało kolejne przedsięwzięcia inwestycyjne, których koszty do roku 2011 mają wynieść ponad sześć miliardów koron. Od 1997 roku Huta Trzyniec przeznaczyła już na działania inwestycyjne ponad 11 miliardów koron.

  Jak wyjaśnia Tomáš Chrenek, przewodniczący rady nadzorczej Huty Trzyniec: "W ostatnich latach przygotowano oraz wdrożono kilka ważnych projektów, przyczyniających się przede wszystkim do podniesienia wartości dodanej produktów oraz do redukcji negatywnego wpływu działalności Huty Trzyniec na stan środowiska naturalnego. Kolejne inwestycje ukierunkowane będą na nowe technologie, co pozwoli wytwarzać produkty o wysokim stopniu przetworzenia".

  Do największych przedsięwzięć inwestycyjnych Huty Trzyniec do 2011 roku na pewno należeć będzie remont walcowni profili grubych, którego koszty przekroczą 1,5 miliarda koron oraz inwestycja w urządzenia do wykańczania walcówki i prętów. Z kolei do najważniejszych inicjatyw proekologicznych huty zaliczyć należy odpylenie aglomerowni, instalację urządzenia do odsiarczenia żelaza surowego oraz sekundarne odpylenie stalowni konwertorowej.

  Zdaniem Jána Modera, pierwszego wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Huty Trzyniec: "Inicjatywy proekologiczne nie mogą zostać uznane za wystarczający bodziec do poprawy jakości asortymentu produktów Huty Trzyniec ani do zwiększenia produkcji agregatów hutniczych, ale wywierają one istotny wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego. W ramach rozwoju technologicznego spółki z roku na rok realizowane są kolejne ważne działania, zmierzające do redukcji negatywnego wpływu działalności produkcyjnej Huty Trzyniec na stan środowiska naturalnego. Wszystkie przedsięwzięcia huty spełniają rygorystyczne normy prawne obowiązujące w Republice Czeskiej oraz Unii Europejskiej. Dzięki przeprowadzonym inwestycjom huta odnotowała w ostatnich latach wyraźny spadek poziomu emisji szkodliwych zanieczyszczeń".

  Poprzez aktywną politykę inwestycyjną Huta Trzyniec stara się utrzymać swoją wysoce konkurencyjną pozycję na rynkach stali, których wymagania ciągle rosną. Do największych przedsięwzięć inwestycyjnych Huty Trzyniec, produkującej 2,5 miliona ton stali rocznie, w ciągu ostatnich lat należały następujące inwestycje: rekonstrukcja walcowni ciągłej walcówki o wartości 1,5 miliarda koron, modernizacja walcowni ciągłej drobnej o wartości 2 miliardów koron, modernizacja wielkiego pieca nr 4 o wartości 750 milionów koron oraz budowa urządzenia do próżniowego odgazowania stali o wartości 300 milionów koron.

  Sierpień 2007

  « powrót do góry
   

  Pozyskanie spółki VÍTKOVICE - Badania i rozwój oznacza dalszy rozwój technologiczny Huty Trzyniec

  Huta Trzyniec inwestuje w rozwój badań technologicznych w sferze hutnictwa. Właśnie taki cel ma nabycie 99 procent udziałów w firmie VÍTKOVICE - Badania i rozwój. Po zatwierdzeniu akwizycji przez dotychczasowych współwłaścicieli ostrawskiej spółki, weszła ona do grona spółek Huty Trzyniec. Transakcja nie podlegała zatwierdzeniu przez Urząd ds. ochrony konkurencji.

  Jak informuje Tomáš Chrenek, przewodniczący Rady Nadzorczej Huty Trzyniec - kluczowym powodem zakupu spółki VÍTKOVICE - Badania i rozwój jest dążenie do umocniania potencjału badań technologicznych prowadzonych w grupie trzynieckiej. Inwestycje te wkrótce znajdą odzwierciedlenie w wartości produktów oferowanych klientom.

  Spółka VÍTKOVICE - Badania i rozwój, prowadzi obecnie prace badawcze oraz rozwojowe w zakresie hutnictwa żeleza, przemysłu stalowego, metalurgii wtórnej, odlewnictwa, kuźnictwa oraz walcowania stali. Firma ta przeprowadza również badania nowych materiałów metalowych oraz testuje właściwości materiałowe stali i stopów w posiadających odpowiednie uprawnienia laboratoriach.
  Spółka realizuje także serwis usług badawczych w zakresie metod chemicznych i analitycznych, przeprowadza autoryzowane pomiary emisji oraz imisji i dostarcza odpowiednie urządzenia na zamówienie konkretnych odbiorców. W obszarze jej działalności znajdują się także specjalne mierniki technologiczne niezbędne do ograniczania negatywnych skutków działalności przemysłowej na stan środowiska naturalnego oraz przeprowadzania badań i rozwoju nowych technologii w dziedzinie przetwarzania odpadów. Spółka zatrudnia 80 pracowników, jej przychody sięgają 90 mln koron rocznie.

  Lipiec 2007

  « powrót do góry
   

  Huta Trzyniec przejęła firmę H&S PROGRESS i grupę spółek z holdingu VÚHŽ

  Huta Trzyniec przejęła 100 procent udziałów w firmie H&S PROGRESS, która jest właścicielem grupy spółek należących do holdingu VÚHŽ, wywodzącego się z Instytutu Badań Hutnictwa Żelaza w Dobrej. Akwizycja ta została zatwierdzona przez Urząd ds. Ochrony konkurencji w Brnie oraz niemiecki urząd antymonopolowy.

  Dzięki tej transakcji grupa Třinecké železárny - Moravia Steel zapewniła sobie wpływ na znaczącego dostawcę produktów dla przemysłu samochodowego i hutnictwa. Grupa realizuje obecnie strategię zmierzającą do rozszerzenia asortymentu o wyroby bardziej zaawansowane technologicznie, przeznaczone dla przemysłu metalurgicznego, maszynowego oraz samochodowego.

  Jak wyjaśnia Tomáš Chrenek, przewodniczący Rad Nadzorczych Huty Trzyniec i Moravia Steel - poprzez przejęcie holdingu VÚHŽ grupa chce sobie zapewnić szeroką możliwość prowadzenia badań technologicznych na potrzeby własnej produkcji hutniczej.

  Spółka VÚHŽ jest liczącym się dostawcą dla przemysłu samochodowego i maszynowego oraz dla hutnictwa. Produkuje urządzenia związane z technologią automatyzacyjną oraz wtórny sprzęt metalurgiczny. Częścią składową firmy jest również walcownia profili lekkich dla przemysłu samochodowego, odlewnia odlewów specjalnych i odlewanych odśrodkowo oraz maszynownia, która zabezpiecza produkcję jednostkową. Część wsadu produkcyjnego spółki stanowić będą materiały dostarczane z Huty Trzyniec.

  Lipiec 2007

  « powrót do góry
   

  Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zamknęło najbardziej udany rok w historii Huty Trzyniec

  Huta Trzyniec osiągnęła w ubiegłym roku rekordowy zysk netto w wysokości 2,684 miliarda koron. Z tej sumy, na podstawie decyzji Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy - 134,2 mln koron zostanie przeznaczonych na powiększenie funduszu rezerwowego, 2,027 miliarda koron na wypłatę dywidendy, zaś pozostały zysk w wysokości 522,5 mln koron zasili nieprzydzielony zysk z lat ubiegłych, z przeznaczeniem na inwestycje modernizacyjne i rozwojowe w sferze produkcji hutniczej, wdrażanie nowoczesnych technologii oraz działania proekologiczne, związane z poprawą stanu środowiska naturalnego.

  Ubiegły rok był dla spółki Huty Trzyniec wyjątkowo udany. Już po raz dziesiąty z rzędu firma osiągnęła zysk. Utrzymujący się popyt na produkty hutnicze pozwolił w pełni wykorzystać potencjał przedsiębiorstwa oraz uzyskać rekordowo wysokie wskaźniki produkcyjne i ekonomiczne, jeszcze lepsze niż w latach ubiegłych.

  Przewodniczący Rady Nadzorczej Huty Trzyniec Tomáš Chrenek powiedział podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, że całkowita produkcja surówki, stali oraz materiału walcowanego osiągnęła w hucie poziom najwyższy od 15 lat. To między innymi efekt rozszerzenia asortymentu produktów o wyroby znacznie bardziej zaawansowane technologicznie. Wzrost popytu na produkty huty jest najbardziej widoczny w branży maszynowej, a przede wszystkim samochodowej. Stabilność oraz trend wzrostowy popytu mają też inne aspekty. Odbiorcy z branży maszynowej oraz samochodowej stają się coraz bardziej wymagającymi klientami, szczegónie w sferze jakości oraz standardów obsługi klienta. Tomáš Chrenek podkreślił również, że wartość dodana produktów z Huty Trzyniec z roku na rok wzrasta. W porównaniu z bardzo udanym rokiem poprzednim, na wzrost wartości dodanej wskazuje wydajność pracowników, która poprawiła się o 15 procent.

  Analiza wyników finansowych Huty Trzyniec dowodzi, że wyniki ubiegłoroczne przewyższają nawet wyniki osiągnięte w najbardziej pomyślnych dotychczas latach 2004 i 2005. Zysk netto wyniósł w roku 2006 2,684 miliarda koron. W porównaniu z rokiem 2005, gdy zysk ten wyniósł 2,068 miliarda koron, oznacza to wzrost o 29,8 procent. W roku ubiegłym odnotowano również rekordową wysokość zysku operacyjnego, który wyniósł 2,995 miliarda koron. W porównaniu z rokiem 2005, ten 22,6-procentowy wzrost oznacza dla Huty Trzyniec dodatkowe 552 mln koron. Przychody ze sprzedaży produktów oraz usług za rok 2006 wyniosły 31,675 miliarda koron, co daje w porównaniu z rokiem 2005 wzrost o 849 mln koron (2,8 procent). Wartość dodana osiągnęła w ubiegłym roku 6,231 miliarda koron, co przedstawia wzrost o 12,5 procent w porównaniu z wynikiem 5,543 miliarda koron osiągniętym w roku 2005.

  W roku ubiegłym, po raz pierwszy od 1990 roku, produkcja wydziału wielkich piecy przekroczyła o 33 tysiące ton poziom dwu milionów ton produkcji żelaza surowego. W porównaniu z rokiem 2005 oznacza to wzrost o około 219 tysięcy ton. Spółka odnotowała również rekordową w ostatnich 15 latach produkcję stali surowej, wynoszącą 2,516 miliona ton, co w odniesieniu do roku 2005 daje wzrost o 268 tysięcy ton. Najlepszy od 15 lat wynik - 2,366 miliona ton - odnotowano także w produkcji i sprzedaży walcówki wraz z kęsiskami.
  W porównaniu z 2005 rokiem oznacza to wzrost o ponad 161 tysięcy ton. W Hucie Trzyniec nastąpił również wzrost wydajności pracy. Wielkość produkcji przypadająca na 1 pracownika wyniosła o 58 ton więcej w porównaniu z poprzednim wynikiem 465 ton.

  Polityka inwestycyjna grupy Huta Trzyniec - Moravia Steel koncentruje się w ostatnich latach na inwestycjach modernizacyjnych i rozwojowych oraz na wdrażaniu nowoczesnych technologii produkcji.
  W ubiegłym roku Huta Trzyniec przeznaczyła na inwestycje 1,225 miliarda koron. Tomáš Chrenek zauważa, że inwestycje te poprawią wartość dodaną produkcji oraz eliminują negatywne skutki oddziaływania Huty Trzyniec na środowisko naturalne. Od roku 1997 spółka przeznaczyła na inwestycje ponad 11 miliardów koron czeskich. Znaczna część tych środków wzmocniła proekologiczne działania Huty Trzyniec związane z dążeniem do poprawy stanu środowiska naturalnego.

  W 2006 roku produkcja stali surowej w Republice Czeskiej wyniosła ogółem 6,9 miliona ton, co w porównaniu z 2005 rokiem oznacza wzrost o prawie 11 procent. Produkcja Huty Trzyniec stanowi 36,7 procent produkcji ogólnokrajowej. Ubiegłoroczne przeciętne wynagrodzenie w Hucie Trzyniec, zaliczającej się do największych pracodawców na Północnych Morawach, osiągnęło 24.858 koron czeskich, co znacznie przekracza czeską średnią krajową oraz średnią regionalną.

  Czerwiec 2007

  « powrót do góry
   

  Pracownicy Huty Trzyniec oraz jej spółek zależnych otrzymają dodatkowe wynagrodzenie

  Bardzo udany dla Huty Trzyniec poprzedni rok skłonił Radę Nadzorczą Huty Trzyniec do podjęcia decyzji o przeznaczeniu kwoty 100 milionów koron czeskich na wynagrodzenia dla ponad ośmiu tysięcy pracowników Huty Trzyniec i jej spółek-córek. Wynagrodzenia będą wypłacone w czerwcu bieżącego roku.

  Tomáš Chrenek, przewodniczący Rady Nadzorczej Huty Trzyniec wyjaśnia, że z powodu bardzo pomyślnego trendu cenowego na rynku wyrobów hutniczych oraz wyjątkowo dobrych wyników ekonomicznych za 2006 rok akcjonariusze huty zadecydowali o wypłaceniu całej grupie TŽ/MS dodatkowego wynagrodzenia odrębnie dla każdej spółki. Spółki otrzymają konkretne kwoty, których wysokość uzależniona będzie od spełnienia określonych wskaźników. Następnie otrzymana suma zostanie dalej rozdzielona równo pomiędzy wszystkich pracowników każdej spółki zależnej. To dodatkowe wynagrodzenie nie będzie zaliczane do podstawy dochodu na potrzeby waloryzacji wynagrodzeń w latach następnych - zgodnie z postanowieniami Układu Zbiorowego Pracy.

  Ubiegły rok był dla spółki Huty Trzyniec bardzo udany. Po raz dziesiąty z rzędu osiągnęła ona zysk. Utrzymujący się popyt na produkty hutnicze pozwolił w pełni wykorzystać potencjał spółki oraz osiągnąć rekordowo wysokie wskaźniki produkcyjne i ekonomiczne, które są jeszcze lepsze niż w ubiegłych latach.

  Tomáš Chrenek dodaje ponadto, że produkcja żeleza surowego oraz wyrobów walcowanych w Hucie Trzyniec osiągnęła wyniki najlepsze od 15 lat. Osiągnięty wynik sprzedaży to również efekt rozszerzenia asortymentu produktów o wyroby znacznie bardziej zaawansowane technologicznie niż 15 lat temu. Wzrost popytu na produkty huty jest najbardziej widoczny w branży maszynowej, a przede wszystkim samochodowej. Stabilność oraz wzrostowy trend popytu mają też inne aspekty - odbiorcy branży maszynowej oraz samochodowej stają się coraz bardziej wymagającymi w kwestii jakości oraz standardów obsługi klienta.

  W 2006 roku produkcja stali surowej w Republice Czeskiej wyniosła ogółem 6,9 miliona ton, co w porównaniu z 2005 rokiem oznacza wzrost o prawie 11 procent. Produkcja spółki Huty Trzyniec stanowi 36,7 procent z produkcji ogólnokrajowej. Ubiegłoroczne przeciętne wynagrodzenie w Hucie Trzyniec, zaliczającej się do największych pracodawców na Północnych Morawach, osiągnęło 24.858 koron czeskich, co znacznie przekracza czeską średnią krajową oraz średnią regionalną.

  Maj 2007

  « powrót do góry
   

  Huta Trzyniec zwyciezcą w konkursie Czech Top 100

  Dzięki głosom specjalistów Huta Trzyniec zwyciężyła ponownie w renomowanym konkursie CZECH TOP 100 - w dziedzinie Hutnictwo i przeróbka metali. W ogólnym rankingu najlepszych spółek czeskich huta znalazła się wśród dziesięciu wiodących firm Republiki Czeskiej.

  W ramach rankingu CZECH TOP 100, w dziedzinie Hutnictwo oraz przeróbka metali kolejne miejsca zajęły firmy: Mittal Steel Ostrava, Vítkovice Steel oraz Korado. Prestiżowe zwycięstwo spółki podsumował Dyrektor Generalny inż. Jiří Cienciala który stwierdził, że efektywna i sumienna praca oraz wysiłek wszystkich pracowników Huty Trzyniec znalazły odbicie w bardzo dobrych wynikach firmy oraz jej pozytywnym wizerunku, co potwierdza uzyskane znaczące miejsce w dziesiątce ALL STARS CZECH TOP 100 już po raz czwarty z rzędu.

  W konkursie CZECH TOP 100 firmy czeskie rywalizowały ogółem w 22 dziedzinach. Niekwestionowanym zwycięzcą rankingu jest Škoda Auto, która zajęła także pierwsze miejsce w dziedzinie Produkcja samochodów. Na drugim miejscu uplasowała się grupa elektryczna ČEZ a na trzecim - firma farmaceutyczna Zentiva. Kolejność nagrodzonych była w tym roku taka sama jak w ubiegłym. Interesujących zwycięzców miały także inne dziedziny. Oprócz Huty Trzyniec nagrodzono również Plzeňský Prazdroj, Skanska CZ, Seznam.cz, Glaverbel Czech albo Telefónica 02.

  Ranking konkursu powstał na podstawie głosowań menedżerów najważniejszych spółek, analityków ekonomicznych oraz finansowych, przedstawicieli związków zawodowych oraz innych organizacji. Oceniano jakość produktów oraz służb, sytuację finansową oraz relacje wobec pracowników, otoczenia i środowiska naturalnego.

  Kwiecień 2007

  « powrót do góry
   

  Huta Trzyniec testowała nowe urządzenie do próżniowego odgazowania stali.

  15 marca 2007 roku w Hucie Trzyniec przeprowadzono pierwszy test nowego urządzenia do próżniowego odgazowania stali formą ciepłą. Ta rozpoczęta w ubiegłym roku inwestycja jest jednym z największych przedsięwzięć huty w ostatnich latach, którego koszty sięgają 300 milionów koron czeskich. Nowe urządzenie, które zwiększy ilość wytwarzanej w Trzyńcu stali wysokogatunkowej, od maja 2007 roku stanie się integralnym elementem procesu produkcyjno-technologicznego huty.

  Wdrożenie nowego urządzenia do próżniowego odgazowania stali, które przeznaczone jest do obróbki stali przed jej wprowadzeniem do COS, to wyjście naprzeciw rosnącym wymaganiom jakościowym odbiorców produkowanej w Trzyńcu stali. Jak twierdzi inż. Jan Czudek, dyrektor ds. Inwestycji - produkcja stali wysokogatunkowej spełniającej oczekiwania klientów to dla Huty Trzyniec priorytet.

  Dotychczas Huta Trzyniec posiadała tylko jedno urządzenie do próżniowego odgazowania stali. Od kilku lat wykorzystywane było ono z maksymalną wydajnością. Od 2000 roku urządzenie tego typu obrabia corocznie ponad jeden milion ton stali surowej. Inż. Jan Czudak wyjaśnia, że nowe urządzenie podniesie roczną produkcję huty o następne 800 tysięcy ton stali, z której dalej produkowane będą wyroby o wyższym stopniu przetworzenia. Jednocześnie inwestycja ta przyczyni się do wzrostu dochodów Huty Trzyniec rzędu dziesiątek milionów koron czeskich miesięcznie.

  Dostawcą technologii dla nowego urządzenia do próżniowego odgazowania stali o wartości 200 milionów koron czeskich jest spółka Vítkovice Heavy Machinery, która zaprojektowała tę inwestycję, natomiast na podstawie dokumentacji technicznej oraz konstrukcyjnej wykonała ją Huta Trzyniec.

  Rezultatem efektywnej polityki inwestycyjnej Huty Trzyniec jest wysoka pozycja spółki na bardzo wymagającym rynku odbiorców stali. Od 2003 roku huta przeznaczyła na inwestycje ponad 5,15 miliarda koron czeskich. Do największych przedsięwzięć inwestycyjnych spółki w ostatnich latach należała modernizacja wielkiego pieca nr 4 oraz modernizacja walcowni ciągłej drobnej.

  Marzec 2007

  « powrót do góry
   

  W 2006 roku w Hucie Trzyniec odnotowano rekordowo niską liczbę wypadków przy pracy.

  Dzięki skutecznym działaniom prewencyjnym w Hucie Trzyniec z roku na rok spada liczba wypadków przy pracy. Jeszcze w roku 1994 odnotowano aż 181 tego typu zdarzeń, a w roku 1995 liczba ta obniżyła się do 165. W kolejnych latach wypadkowość systematycznie malała. W 2003 roku w Hucie Trzyniec miało miejsce 31 wypadków, zaś rok później - już o 6 wypadków mniej. W 2005 roku odnotowano 20 wypadków przy pracy, zaś w roku 2006 - już tylko 19. Od trzech lat nie wydarzył się w Hucie Trzyniec żaden wypadek śmiertelny. W 2006 roku nie odnotowano również żadnego wypadku pociągającego za sobą trwały uszczerbek na zdrowiu. Takie wyniki plasują Hutę Trzyniec w światowej czołówce zakładów hutniczych.

  Jak twierdzi inż. Bogusław Heczko, dyrektor ds. kadr i administracji - dzięki realizowanym programom prewencyjnym, a szczególnie programom motywującym pracowników do ochrony własnego zdrowia, Huta Trzyniec osiąga wyniki, które są bezprecedensowe w skali zarówno europejskej, jak i światowej.

  Życie i zdrowie ludzkie to wartości, których nie mozna niczym zastąpić, ale wypadki przy pracy oznaczają dla huty również wymierne straty finansowe, rzędu co najmniej 1,8 miliona koron czeskich, zaś urazy śmiertelne - nawet czterokrotnie więcej.

  Zapobieganie wypadkom przy pracy trzeba zatem traktować jako działanie przeciwdziałające niepotrzebnym tragediom ludzkim, jak również stratom ekonomicznym.

  W opinii Bogusława Heczko, przedsiębiorstwo nie może przerzucać odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo pracowników na nich samych. Dlatego Huta Trzyniec stara się stwarzać jak najlepsze warunki bezpiecznej pracy oraz edukować pracowników w tym zakresie. Najcenniejszym kapitałem firmy są jej pracownicy. Ich zdrowie to podstawowy atrybut sukcesu każdego przedsiębiorstwa.

  Wśród przyczyn wypadków odnotowanych w 2006 roku w Hucie Trzyniec znajdują się wyłącznie błędy w postępowaniu ludzi, nie zaś zdarzenia, które należy łączyć z procesami technologicznymi produkcji stali czy dystrybucji gazów. W 2006 roku nie było również żadnych wypadków związanych z transportem i spedycją produkowanych w hucie wyrobów.

  Luty 2007

  « powrót do góry
   

  Huta Trzyniec odnotowała w 2006 roku rekordowe wyniki.

  Huta Trzyniec SA odnotowała w ubiegłym roku rekordowe, najlepsze od 15 lat wyniki. Choć prognozowano, że w porównaniu z 2005 rokiem, w roku 2006 nastąpi spadek sprzedaży i pogorszenie pozostałych wskaźników działalności spółki - przewidywania te okazały się błędne.

  Dzięki wzrastającym trendom cenowym na rynku oraz rosnącemu popytowi - w 2006 roku huta wyprodukowała i sprzedała więcej niż w tym samym okresie 2005 roku, który wcześniej uznawany był za wyjątkowy i najpomyślniejszy w historii Huty Trzyniec. Co więcej, wyniki Huty Trzyniec za 2006 rok są globalnie lepsze od poziomu uzyskanego za lata 2004-2005.

  Jak twierdzi Jiří Cienciala, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Huty Trzyniec tak dobre efekty osiągnięto dzięki wyjątkowo efektywnemu wykorzystaniu przez spółkę własnego potencjału produkcyjnego i wysokiego popytu rynkowego, jak również wzrostowi wydajności pracy. Te wszystkie czynniki złożyły się na rekordowe wyniki produkcji, sprzedaży i rentowności Huty Trzyniec.

  W 2006 roku produkcja żelaza surowego po raz pierwszy od 1990 roku, przekroczyła poziom dwu milionów ton. W porównaniu z 2005 rokiem daje to wzrost o około 215 tysięcy ton. Spółka odnotowała również rekordową w ostatnich 15 latach produkcję stali surowej, wynoszącą ponad dwa i pół miliona ton, co w odniesieniu do roku 2005 daje wzrost o 260 tysięcy ton. Podobnie rekordowy od 15 lat poziom odnotowano w produkcji i sprzedaży walcówki włącznie z kęsiskami, która wyniosła w 2006 roku 2,36 miliona ton. W porównaniu z 2005 rokiem oznacza to wzrost o ponad 150 tysięcy ton.

  Podsumowując osiągniętę w 2006 roku wyniki Huty Trzyniec, Jiří Cienciala dodaje, że sukcesem spółki są nie tylko najlepsze w ciągu ostatnich trzech lat, rekordowe wskaźniki produkcji czy sprzedaży, ale także ich bardzo pozytywny wpływ na sytuację ekonomiczną huty. Coraz lepsze wyniki finansowe Huty Trzyniec to nie tylko rezultat obecnej, dobrej koniunktury na rynku stali, ale jednocześnie efekt przeprowadzonych w zakładzie inwestycji modernizacyjnych i rozwojowych, zrealizowanych przez właścicieli huty w poprzednich latach, gdy co rok przeznaczano na ten cel niemal 1,5 miliarda koron czeskich. Planowane na najbliższe miesiące i lata następne projekty inwestycyjne to kolejne wydatki rzędu miliardów koron czeskich.

  Średnie wynagrodzenie w Hucie Trzyniec za okres styczeń - listopad 2006 roku wyniosło 23.878 koron czeskich, co w porównaniu z analogicznym okresem 2005 roku oznacza wzrost o 5,25 procent. Bardzo dobre wyniki gospodarcze spółki spowodowały, że już grudniu 2006 roku pracownikom wypłacono dodatkowe wynagrodzenia, wynikające z zapisów Umowy Społecznej. Ubiegłoroczne przeciętne wynagrodzenie w Hucie Trzyniec przekroczyło poziom 24.000 koron czeskich, co znacznie przekracza średnią krajową. Spółka akcyjna Huta Trzyniec, zatrudniająca 5400 pracowników należy do największych pracodawców nie tylko w regionie Frýdecko-Místeckim, ale także na Morawach Północnych i Śląsku.

  Styczeń 2007

  « powrót do góry