O pracy

Aktualności - 2010 r.

   

  Strojírny Třinec - spółka córka Huty Trzyniec nagrodzona w Polsce.

  Podczas międzynarodowych Targów Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji TECHNICON INNOWACJE 2010 w Gdańsku spółka Strojírny Třinec uzyskała prestiżową nagrodę GRAND PRIX za robota interwencyjnego i ratowniczego oraz srebrny medal za urządzenie do szlifowania tafli lodowej SG ELEKTRIK.

  W imprezie Technicon Innowacje 2010 wzięło udział 364 spółek z siedmiu krajów świata. Jak informuje Česlav Rusz, Dyrektor Techniczny spółki – firma otrzymała również nagrodę specjalną za patent: Ochrana cieplna zewnętrznego krycia naczynia konwertorowego.

  Spółka Strojírny Třinec jest również zdobywcą nagrody specjalnej za wspominanego robota interwencyjnego i ratowniczego, podczas wrześniowych 52. Międzynarodowych Targów Maszynowych w Brnie. Robot będzie produkowany na zamówienie, przede wszystkim dla klientów takich jak straże pożarne czy zespoły ratownicze.

  Robot o wadze 4500 kilogramów jest specjalnie skonstruowany do wykorzystania w sytuacjach kryzysowych, grożących wybuchem, na przykład w halach produkcyjnych lub na lotniskach. Robot posiada umiejętność gaszenia pożaru strumieniem wody z możliwością zdalnego sterowania. Robot potrafi także przesuwać przedmioty o różnych kształtach (walce lub kule), na przykład butle ciśnieniowe, z obszaru objętego pożarem do bezpiecznego miejsca (maksymalne obciążenie ramienia urządzenia wynosi 380 kilogramów). Urządzenie posiada też zdolność do rozpoznawania terenu z pomocą systemu monitoringu wizyjnego.

  Česlav Rusz wyjaśnia ponadto, że do produkcji robota wykorzystano kilku patentów, przede wszystkim ramię robota i manipulator. Wszystkie media oraz manipulatory służące do sterowania ukryto w ramieniu robota. Pracownik natomiast zdalnie steruje robotem wykorzystując wi-fi połączenie, co oznacza, że nie jest on obecny w miejscu wybuchu, gdzie mogłoby dojść do obrażeń lub nawet utraty życia.

  Listopad‘2010

  « powrót do góry
   

  W trosce o swoich pracowników Huta Trzyniec organizuje akcję Dni Zdrowia.

  Już po raz piąty Huta Trzyniec zorganizowała dla swoich pracowników doroczne Dni Zdrowia. Podczas tej akcji można było skorzystać z porad lekarskich w wielu dziedzinach medycznych, dotyczących prowadzenia zdrowego stylu życia. Przedsięwzięcie to spółka przygotowała we współpracy z jednostkami służby zdrowia: Zakładem Opieki Zdrowotnej ČPZP (Česká průmyslová zdravotní pojišťovna) oraz Szpitalem Podlesie (członkami grupy AGEL). Akcja prowadzona była na poszczególnych wydziałach Huty Trzyniec w terminie od 12 do 14 października, w godz. 6:30 - 15:00. We wtorek z porad skorzystać mogli pracownicy wydziału walcowni ciągłej walcówki oraz walcowni ciągłej drobnej, w środę – wydziału walcowni walcarki nawrotnej i średniej, zaś w czwartek - wydziału produkcji żelaza i stali.

  Jak wyjaśnia inż. Ivo Žižka, Dyrektor Personalny Huty Trzyniec: każdy z pracowników mógł w wyznaczonym czasie poddać się badaniom lekarskim: zmierzyć ciśnienie krwi, poziom tłuszczu, gęstość kości, poziom cholesterolu czy glukozy we krwi. Wykonywane były także badania wzroku, spirometria, pletysmografia oraz EKG. Po otrzymaniu wyników badań pracownicy korzystali z zalecanych konsultacji i porad medycznych. Mogli także porozmawiać z lekarzem na temat zasad prowadzenia zdrowego stylu życia czy uzyskać cenne porady dotyczące leczenia nadciśnienia, sposobów obniżania cholesterolu, zdrowego odżywiania albo też zapobiegania chorobom serca czy nowotworom.

  Dni Zdrowia to przedsięwzięcie, które w Hucie Trzyniec ma już swoją tradycję, gdyż tegoroczna akcja została zorganizowana już po raz piąty. Niezależnie od tego, przez cały rok Huta Trzyniec zapewnia swoim pracownikom szeroką profilaktykę zdrowotną. Jest możliwość skorzystania z wypoczynku zdrowotnego w uzdrowiskach i kurortach oraz zaszczepienia się przeciw grypie. Huta oferuje także w ramach tzw. bonusów możliwość skorzystania z urlopu w uzdrowiskach lub sfinansowania innych form aktywnego spędzania czasu wolnego. Inż. Ivo Žižka, Dyrektor Personalny Huty Trzyniec, dodaje, że nieustanna troska pracodawcy o pracowników, dbałość o stan ich zdrowia i prowadzenie higienicznego trybu życia ma pozytywny wpływ na obniżenie liczby chorych oraz ogólny stan załogi.

  Październik‘2010

  « powrót do góry
   

  228 uczniów podjęło naukę w prywatnej Szkole Średniej Trzyniec.

  1 września 228 uczniów podjęło naukę w prywatnej Szkole Średniej Trzyniec. Została ona początkiem ubiegłego roku przejęta przez Hutę Trzyniec od władz regionu morawsko-śląskiego. W roku szkolnym 2010/2011 w 3-letnich klasach zawodowych i 4-letnich klasach maturalnych będzie się tutaj kształciło łącznie 690 uczniów.

  W szkole kładzie się największy nacisk na kierunki związane z przemysłem maszynowym. Jak wyjaśnia Jan Franek, dyrektor Szkoły: po długim okresie oczekiwania zostanie w bieżącym roku otwarty trzyletni kierunek kształcenia w bardzo poszukiwanym zawodzie elektryka. Absolwenci posiadający takie kwalifikacje są rozchwytywani na rynku pracy. Jan Franek dodaje równocześnie, że rózwój kształcenia zawodowego w tej placówce to dobra wiadomość dla grupy Huta Trzyniec – Moravia Steel, która dzięki temu rozszerzy swoje zasoby młodych pracowników, posiadających wykształcenie techniczne, dla których ta branża to perspektywny pracodawca.

  Od września ubiegłego roku Huta Trzyniec odpowiada za przygotowanie zawodowe uczniów kierunków technicznych, zdobywających w zakładzie kwalifikacje zgodnie z programem szkolnym. Huta zyskała kontrolę nad ich kształceniem oraz praktykami odbywanymi w firmie i spółkach-córkach w ramach grupy.

  Jak informuje Ivo Žižka, Dyrektor Personalny Huty Trzyniec: trzyletnie studium zawodowe ukończyło w bieżącym roku 119 uczniów, a 91 osób zdało maturę w 4-letnim trybie kształcenia. Spośród 210 absolwentów szkoły 89 osób chce kontynuować dalej naukę na uczelniach wyższych. Wyróżniający się absolwenci, którzy uzyskali najlepsze oceny z egzaminów maturalnych czy zawodowych otrzymali oferty zatrudnienia w grupie Huta Trzyniec – Moravia Steel.

  Huta Trzyniec gwarantuje uczniom bardzo dobre warunki socjalne zarówno w okresie kształcenia (dotacje na wydatki szkolne, imprezy sportowe i społeczne, praktykę w spółkach grupy) jak też w przyszłości - po ukończeniu Szkoły Średniej Trzyniec.

  Ivo Žižka spodziewa się, że w ramach grupy Huta Trzyniec – Moravia Steel podejmie pracę przeważająca część absolwentów kierunków technicznych oraz pozostałych kierunków Szkoły Średniej Trzyniec. Około 200 absolwentów szkoły każdorocznie pokrywałoby potrzeby zatrudnienia w samej tylko Hucie Trzyniec, nie mówiąc o innych firmach działających w regionie.”

  Wrzesień‘2010

  « powrót do góry
   

  Spółka Hanácké železárny a pérovny uruchomiła pierwszą część nowej linii do produkcji sprężyn.

  Spółka Hanácké železárny a pérovny od dwóch lat jest spółką-córką w grupie Moravia Steel. Firma właśnie uruchomiła pierwszą część nowej linii do produkcji sprężyn. Są to dwa roboty, które w automatycznym cyklu zabezpieczają obsługę pieca, następnie linii do przetwarzania i automatu do hartowania, linii prostującej oraz linii do przebijania. Druga część – linia do walcowania – zostanie uruchomiona do końca 2010 roku. Koszty wdrożenia tego nowego urządzenia produkcyjnego, jednego z najnowocześniejszych w Europie, wyniosą ponad 105 milionów koron czeskich.

  Jak wyjaśnia Petr Vaněk, Prezes Zarządu oraz Dyrektor Generalny spółki: powodem uruchomienia nowej linii produkcyjnej są przede wszystkim rosnące wymagania klientów. Firma posiada obecnie już dwie linie do produkcji sprężyn trapezowych oraz parabolicznych. Atutem nowej linii produkcyjnej jest nie tylko wytwarzanie nowego typu sprężyn, ale także kompleksowość procesów produkcyjnych, które wcześniej przeprowadzane były na wyodrębnionych stanowiskach pracy, jak też obniżenie wymagań energetycznych produkcji, wyższa wydajność pracy i zastąpienie pracy fizycznej mechanicznymi procedurami.

  Firma Hanácké železárny a pérovny ma dwa podstawowe obszary działania. Pierwszym z nich jest produkcja sprężyn parabolicznych dla samochodów ciężarowych, zaś drugim - produkcja sprężyn śrubowych dla przemysłu kolejowego. Sprężyny paraboliczne dostarczane są do fabryk samochodów SCANIA oraz IVECO, natomiast sprężyny śrubowe - dla producentów samochodów ciężarowych w Europie, w tym tak znaczących odbiorców jak: Tatravagónka Poprad czy IRS. Firma jest poważnym partnerem handlowym takich potentatów jak: Alstom, Bombardier, Rotem czy Ansaldobreda.

  Obecnie prawie cała produkcja spółki trafia na eksport. Z roku na rok coraz więcej produktów trafia poza Europę. Sprężyny z Prostějova pracują między innymi w pociągach podmiejskich w amerykańskim Bostonie, w regionalnych pociągach VLocity train australijskiej firmy Bombardier oraz w rosyjskim metrze Mytiszcz. Petr Vaněk dodaje, że wartość firmy z punktu widzenia wizerunku, konkurencyjności oraz pozycji rynkowej wzmacnia także rola dostawcy sprężyn dla pociągów TGV, które odnotowały światowy rekord prędkości 574 kilometrów na godzinę, na podwoziu zawieszonym sprężynami z Prostějova.

  Spółka Hanácké železárny a pérovny zatrudnia obecnie 280 pracowników. W 2009 roku dochody firmy osiągnęły 482 milionów koron czeskich.

  Sierpień‘2010

  « powrót do góry
   

  Petr Popelář nowym Dyrektorem Finansowym Huty Trzyniec.

  Od 1 lipca 2010 roku funkcję Dyrektora Finansowego Huty Trzyniec pełni Petr Popelář, wcześniej zatrudniony na stanowisku Prezesa Zarządu i Dyrektora firmy Vácovna trub TŽ, spółki - córki Huty Trzyniec, która w ramach fuzji łączy się obecnie ze spółką - matką. Rostislaw Wozniak, zajmujący dotychczas stanowisko Dyrektora Finansowego Huty Trzyniec - nadal pozostanie w grupie Huta Trzyniec - Moravia Steel, na stanowisku Dyrektora Finansowego Moravia Steel.

  Obecnie sześcioosobową Dyrekcję Generalną Huty Trzyniec, obok nowo powołanego Petra Popelařa, stanowią: Dyrektor Generalny Jiří Cieńciała, Dyrektor Personalny Ivo Žižka, Dyrektor Inwestycyjny Jan Czudek, Dyrektor Produkcyjny Česlav Marek oraz Dyrektor Techniczny Henryk Huczala.

  Czterdziestoletni Petr Popelář jest absolwentem wydziału ekonomicznego Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie. Bezpośrednio po studiach podjął pracę w sektorze bankowym, gdzie był zatrudniony przez sześć lat. W roku 2000 został Dyrektorem oraz Prezesem Zarządu spółki Vítkovice –Export. Od 2005 roku, po przejęciu przez Hutę Trzyniec spółki Válcovna trub, zajmował stanowisko Wiceprezesa Zarządu oraz Dyrektora Finansowego, natomiast od stycznia tego roku - funkcję Prezesa Zarządu oraz Dyrektora spółki. Petr Popelář jest żonaty, ma dwójkę dzieci.

  Lipiec‘2010

  « powrót do góry
   

  Mimo kryzysu Huta Trzyniec utrzymała pełne zatrudnienie, co odbiło się na wynikach finansowych zakładu.

  Światowy kryzys gospodarczy, utrzymanie pełnego stanu zatrudnienia oraz kontynuacja planów inwestycyjnych - to czynniki rzutujące na wyniki finansowe Huty Trzyniec w ubiegłym roku. Znaczne obniżenie popytu oraz wyraźny spadek cen produktów stalowych odnotowały wszystkie firmy hutnicze na całym świecie. Huta Trzyniec, która przez ostatnie 15 lat nieprzerwanie osiągała zysk, w roku 2009 wykazała stratę.

  Pomimo wielu negatywnych czynników, takich jak konieczność redukcji kosztów, Huta Trzyniec kontynuowała rozwój inwestycyjny także w roku 2009. Na ten cel przeznaczono ponad 613 milionów koron czeskich. Z pewnością za największą inwestycję uznać należy rozpoczętą rekonstrukcję i modernizację baterii koksowniczej nr 12. Projekt ten jest realizowany w roku bieżącym, a jego zakończenie nastąpi pod koniec pierwszego kwartału 2011 roku. Koszt tej 3-letniej inwestycji, o bardzo dużej skali, wyniesie ponad 1,6 miliarda koron czeskich.

  W porównaniu z rokiem 2008, produkcja hutnicza w Republice Czeskiej obniżyła się w roku ubiegłym o 28 procent. Na sytuację w hutnictwie negatywnie wpłynął szybki spadek cen produktów hutniczych, który niestety postępował znacznie szybciej niż tempo spadku cen podstawowych surowców wstępnych.

  W opinii J. Ciencialy, Dyrektora Generalnego Huty Trzyniec: jeśli dodamy do tego jeszcze problemy w branżach kooperujących, takich jak inżynieria, budownictwo czy przemysł samochodowy oraz trwający kryzys ekonomiczny i finansowy, to można zdecydowanie powiedzieć, że ubiegły rok był dla grupy Třinecké železárny – Moravia Steel jednym z najtrudniejszych okresów w jej współczesnej historii. Jiří Cienciala dodaje równocześnie, że w porównaniu z rokiem 2008, przeciętna cena za tonę finalnych produktów stalowych Huty Trzyniec obniżyła się o prawie 29 procent.

  Huta Trzyniec wykorzystała w ubiegłym roku swoje zdolności produkcyjne w 90 procentach - co kilkakrotnie przewyższa wykorzystanie mocy produkcyjnych innych europejskich czy światowych producentów stali. Sprzedaż materiału walcowanego wraz z kęsiskami w 2009 roku osiągnęła poziom 2,088 kiloton. Dochody płynące ze sprzedaży własnych produktów i usług, w związku ze szybkim spadkiem cen, osiągnęły w zeszłym roku 24,316 miliarda koron czeskich w porównaniu z 37,095 miliarda koron czeskich w 2008 roku. Pomimo znacznej redukcji kosztów oraz ogromnego wysiłku ze strony kierownictwa i załogi, roczny bilans obrachunkowy Huty Trzyniec wykazał stratę w wysokości 732 milionów koron czeskich. Rok wcześniej Huta Trzyniec osiągnąła zysk netto w wysokości 1,204 miliarda koron czeskich.

  Czerwiec‘2010

  « powrót do góry
   

  Z okazji „Dnia Ziemi” na terenie Huty Trzyniec wyczyszczono blisko siedem kilometrów koryta oraz brzegów rzeki Olzy.

  Huta Trzyniec dołączyła do grona inicjatorów proekologicznych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego na terenie miasta Trzyniec, które wykonano w ramach „Dnia Ziemi’2010”. Podczas akcji pn.„Tygodnie czystości“ pracownicy zakładu wyczyścili 7-kilometrowy odcinek koryta oraz brzegów rzeki Olzy na terenie spółki.

  Jak wyjaśnia Radim Klimša z Działu ochrony środowiska naturalnego Huty Trzyniec: „Ogółem zebrano 1,42 tony wszelkiego rodzaju odpadów, którymi napełniono blisko 50 plastikowych worków. Najwięcej było plastikowych oraz szklanych butelek, plastikowych torebek i różnych przedmiotów metalowych, ale znalazły się również trzy opony pneumatyczne, dwie lodówki oraz węże pożarnicze o długości około 40 metrów. Radim Klimša wyjaśnia równocześnie, że wszystkie odpady zebrane wzdłuż brzegów rzeki Olzy zostały wywiezione na wysypisko.

  W tym roku dziesięciu pracowników spółki-córki KOVO przez trzy dni zbierało wszelkiego rodzaju odpady.

  Podobną akcję Huta Trzyniec zorganizowała w ubiegłym roku. Wówczas zebrano łącznie 4 tony odpadów. Jak dodaje Radim Klimša: „akcje tego typu mają jednoznacznie pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego.“

  Maj‘2010

  « powrót do góry
   

  Lech Kaczyński w wspomnieniach J. Cieńciały, Dyrektora Generalnego Huty Trzyniec.

  Informacja o katastrofie samolotu, w której zginął prezydent Lech Kaczyński, Maria Kaczyńska oraz czołowi przedstawiciele Rzeczypospolitej Polskiej wstrząsnęła szczególnie głęboko tymi, którzy z polskim prezydentem spotkali się osobiście. Wśród nich jest również Jiří Cieńciała, Dyrektor Generalny Huty Trzyniec. Jako jeden z niewielu przedstawicieli czeskiego biznesu był przed trzema laty członkiem delegacji prezydenta Václava Klausa udającej się do Polski na zaproszenie Lecha Kaczyńskiego. Wówczas doszło do pamiętnego spotkania.

  Jak wspomina Jiří Cieńciała: stosunek Lecha Kaczyńskiego do wszystkich cech charakterystycznych dla regionu przygranicznego – hutnictwa, gospodarki, spraw narodowościowych - był symboliczny i ponadtstandartowy. Rozumiał problematykę terenów przygranicznych i byliśmy zgodni co do tego, że ważniejsza jest współpraca niż podniecanie konfliktów na tle narodowościowym. Rozmawialiśmy też o możliwościach podjęcia wspólnego przedsięwzięcia - połączenia Českého Ocelářského Podniku i Polskich Hut Stali w oparciu o wzajemną kooperację. W obecności Václava Klausa prezydent Lech Kaczyński stwierdził, iż była by to wielka szansa na wzrost gospodarczy w obu państwach.
  Lech Kaczyński, podobnie jak Václav Klaus, krytycznie podchodził do niektórych aspektów polityki Unii Europejskiej, na przykład marnotrastwa środków publicznych, czy zbędnej biurokracji. Z drugiej strony kładł nacisk na wspólne budowanie i ochronę historycznego posłannictwa Europy. Był prawdziwym sojusznikiem utworzenia silnego ekonomicznie ugrupowania państw przy jednoczesnym zachowaniu tożsamości narodowej i etnicznej.
  Pomimo tego, że Lech Kaczyński był dla wielu politykiem kontrowersyjnym, nie brak mu było zdroworozsądkowego podejścia. Potrafił walczyć o swoje przekonania. Jego śmierć jest stratą nie tylko dla Polski, ale także dla całej Europy. Odszedł człowiek pracowity i mądry, dla którego przyszłość Narodu Polskiego i Europy, w szczególności w obliczu ekspansji obcych kultur i gospodarek, nie była obojętna. Cześć Jego pamięci“
  .

  Kwiecień‘2010

  Fotografia: Lech Kaczyński w trakcie wizyty w Czeskim Cieszynie w 2008 roku, gdzie spotkał się także z Václavem Klausem.
  « powrót do góry
   

  Dzieci pracowników Grupy Huta Trzyniec – Moravia Steel wyjeżdżają na narty na Słowację.

  Czterdzieścioro dzieci pracowników Grupy Huta Trzyniec – Moravia Steel podczas wiosennych ferii spędzi około tygodnia w górach. Tradycyjnie już, od 1998 roku grupa dofinansowuje dla dzieci pracowników zagraniczne i krajowe kolonie letnie oraz zimowe kursy narciarskie. Tegoroczne ferie wiosenne potrwają od 6 do 13 marca. W tym czasie, dzięki wsparciu organizacyjnemu Związków Zawodowych Huty Trzyniec dzieci uczestniczyć będą w kursach narciarskich na Słowacji.

  František Ligocki, przewodniczący Związków Zawodowych Huty Trzyniec wyraża zadowolenie, że: dzieci pracowników będą mogły spędzić piękne wakacje na nartach w górach. To dla nich wielki powód do radości, że nie muszą spędzić wolnych dni w mieście, ale w górach, na świeżym powietrzu.

  Na tegoroczne ferie zimowe w słowackim Žiaru w Tatrach Zachodnich wyjadą dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Kursy narciarskie prowadzone będą w podziale na grupy wiekowe oraz według stopnia zaawansowania umiejętności narciarskich. Dzieci będą korzystać z wyciągów narciarskich w Niskich Tatrach, tj. w Jasnej, Čertovici, Barborce oraz na Malino Brdo.

  Marzec‘2010

  « powrót do góry
   

  Ivo Žižka nowym Dyrektorem Personalnym w Hucie Trzyniec.

  Od 1 lutego br. funkcję Dyrektora Personalnego w Hucie Trzyniec pełni Ivo Žižka (l. 49), wcześniej zatrudniony na stanowisku Prezesa Zarządu i Dyrektora Generalnego firmy Slévárny Třinec. Dotychczasowy Dyrektor Personalny Bohuslaw Heczko nadal pozostanie w zakładzie, na stanowisku Doradcy Dyrektora Personalnego, co umożliwi dalsze wykorzystanie jego bogatego doświadczenia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi i kierowania działem kadr.

  Obecnie sześcioosobową Dyrekcję Generalną Huty Trzyniec, obok nowo powołanego Ivo Žižki, stanowią: Dyrektor Generalny Jiří Cieńciała, Dyrektor Finansowy Rostislav Wozniak, Dyrektor Inwestycyjny Jan Czudek, Dyrektor Produkcyjny Česlav Marek oraz Dyrektor Techniczny Henryk Huczala.

  Ivo Žižka jest absolwentem wydziału hutniczego Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie, w specjalności: Odlewnictwo. Bezpośrednio po studiach, w 1983 roku, podjął pracę w Hucie Trzyniec na odlewni ówczesnego zakładu nr 4, gdzie był zatrudniony jako robotnik w oddziale metalurgii kadziowej, następnie jako pracownik żużlowy w piecach kupelacyjnych, dalej jako technolog odśrodkowego odlewania walców oraz jako mistrz odlewni. Później zdobywał nowe doświadczenia zawodowe na kolejnych stanowiskach pracy: jako zastępca kierownika a później kierownik Odlewni żeliwa szarego II, zastępca Dyrektora Handlowego aż po funkcję Dyrektora Generalnego firmy Slévárna Třinec. Od 31 marca 1999 roku, po odłączeniu firmy od Huty Trzyniec i powstaniu samodzielnej spółki-córki, zajmował stanowisko Prezesa Zarządu oraz Dyrektora Generalnego firmy Slévárna Třinec.

  Luty‘2010

  « powrót do góry
   

  Huta Trzyniec otrzymała nagrodę za społeczną odpowiedzialność biznesu.

  Jaroslav Palas, marszałek regionu Morawskośląskiego wręczył w Ostravie Jiřímu Cienciale, Prezesowi Zarządu oraz Dyrektorowi Generalnemu Huty Trzyniec nagrodę dla spółki za społeczna odpowiedzialność biznesu. Oprócz dyplomu Jiří Cienciala otrzymał także ”Drzewo życia” - artystyczną formę art-protis autorki Hany Žaludové.

  Jak wyjaśnia Jiří Cieńciala: nagroda ta stanowi symboliczne podziękowanie ze strony władz regionu za wieloletni, pozytywny stosunek firmy oraz spółek-córek z grupy Huta Trzyniec – Moravia Steel zarówno wobec całego regionu, jak też swoich pracowników i pozostałych mieszkańców. To wyraz uznania za to, że misja firmy „Wspólnie dla przyszłych pokoleń“ to nie puste słowa. Fakt, iż Huta Trzyniec jako pierwsza spółka w regionie otrzymała nagrodę za społeczną odpowiedzialność biznesu, bardzo cieszy ale równocześnie bardzo zobowiązuje“.

  W konkursie brało udział 25 spółek z regionu Morawskośląskiego. Jego inicjatorem jest marszałek Jaroslav Palas we współpracy z Radą ds. Jakości Republiki Czeskiej. Idea konkursu służy promowaniu wśród przedsiębiorców w regionie zasad społecznej odpowiedzialności biznesu (Corporate Social Responsibility) – polegającej na zachowaniu równowagi między maksymalizacją zysku firmy i minimalizacją ujemnych skutków, jakie działalność gospodarcza wywołuje wobec środowiska naturalnego, przy jednoczesnym respektowaniu szeroko pojętego interesu społecznego. Społeczna odpowiedzialność biznesu to element systemu zarządzania firmą, znajdujący odzwierciedlenie w całej jej organizacji - od zarządzania układem: dostawca – odbiorca, poprzez produkcję, sprzedaż, relacje z kontrahentami oraz pracownikami, aż po procedury podejmowania decyzji przez kierownictwo spółki. Przedsiębiorstwo respektujące zasady społecznej odpowiedzialności biznesu jest otwarte na otoczenie. W swojej działalności nie ogranicza się wyłącznie do spełniania określonych wymogów formalnych i prawnych, ale w zwiększonym zakresie inwestuje w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska i relacje z partnerami, którzy mogą mieć faktyczny wpływ na efektywność działalności gospodarczej firmy.

  Spółka Huta Trzyniec regularnie otrzymuje prestiżowe krajowe wyróżnienia i nagrody. Corocznie spółka plasuje się na czołowych miejscach w renomowanym konkursie Czech Top 100, gdzie znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepszych firm w Republice Czeskiej i regularnie zwycięża w kategorii: Hutnictwo i obróbka metali.

  W minionym roku prestiżowe wyróżnienie otrzymał także Jiří Cienciala, Prezes Zarządu oraz Dyrektor Generalny Huty Trzyniec, który zwyciężył w konkursie Manager Roku 2008. Wyboru dokonała piętnastoosobowa komisja, spośród 69 finalistów.

  Styczeń‘2010

  « powrót do góry